Qu’est-ce qui coûte le plus cher ?

préparer

à la maison

acheter

 pour emporter

Qu’est-ce qui coûte le plus cher ?

préparer

à la maison

acheter

 pour emporter

< < < POUR LE PROFESSEUR > > >

Targeted phrases/words: ingredients, recipe, price, supermarket, cost

Prep:

  • Download and copy graphic organizer (two-sided) for each students (in download). If you are doing the extension, then make an extra copy.
Daily Objective

By the end of the class, students will calculate the prices of what it costs to make a popular street food on their own and compare the price to what it costs to buy it in a restaurant/bakery.

t
Prediction Question

If they can give their opinion and explain why – let them! If not, ask them to vote.

Who thinks it costs more to eat at home? Who thinks it costs more to eat out?

Video – crêpes

Use the video to introduce making crepes to them. You don’t have to watch all of it. See if they can pick out the main ingredients or other phrases.

Warning: You may feel a strong urge to make/eat them after watching the video.

Graphic Organizer (optional)

Give them each a copy of this paper to help them keep track of key info in this lesson as you go through it.

U
Ingredients/Recipe

Use any of the resources that you want. Click the buttons to read the recipe and see the ingredients. Zoom into the ingredients and let students try to figure out WHICH words are the ingredients. Have them write their guesses on their paper. Some are cognates, but others may confuse words like “spoon” for a food. They don’t need to know what they all mean yet. They will figure it out later when you do the search.

Make a list of the common ingredients.

Grocery Stores

If we want to shop for ingredients, we need a grocery store. Since crepes are very popular in France, let’s go to a store there. What’s a popular grocery store there? Let’s see!

Model a google search in the target language. Then click the link to investigate top supermarkets. Do we have any in common with them?

If you want to show a few popular ones, there are videos and links.

Total Price

Now, you’re going to online shop with your students to find (and figure out) the ingredients from the recipe. Explain you’re going to use the list you made, go to a supermarket’s website, use the search feature to look up the ingredients you need, and add them to the cart.

Pick one of the grocery stores. Then go to the search bar at the top and ask students what to shop for. It will show you all the available options. They can help choose the brand and decide on quantity. Then add the items to your online shopping cart. You may have to choose the best option if they don’t have EXACTLY what the recipe calls for (aka real life grocery shopping).

What’s the total price for all the necessary ingredients?

Price per Portion

Use the formula in the lesson to promt students to figure out the price per portion. You may need to revisit the recipe to find out how many portions it makes.

Remind them that currencies are different in different countries. Click the link to go to an online currency converter to see how much the groceries would be in your currency.

Price in Restaurant/Bakery

Now that you know how much it costs to prepare 1 portion of crepes at home, you need to find out how much it cost in a restaurant/bakery.

Use the links to look up prices for crepes . Average out the cost.

Mark their “Objective Sheets” if they can do it at their proficiency target.
Remind them to be working on their “Experiences,” especially if one relates to this objective.
If they are using the “Unit Vocabulary Sheet,” give them time to write down what they learned today.
T
Extension: Pair students and let them research another food/drink.

Give students a new copy of the same form from today’s lesson and let them calculate and compare ANOTHER popular street food/drink from the target culture or from another country. They can find a recipe, get ingredients, locate a local supermarket, add products to cart, calculate the cost per serving, and compare cost to prices in restaurants/bakeries.

It’s a great independent work day (and sub plan) and students should be able to do it without too much trouble since you modeled each of the steps.

When they’re done, have them report their findings back to class. “It’s cheaper to eat X at a restaurant than make them at home.”

More crepes resources:
Crepe restaurants/menus:
https://auptitgrec.com/?lang=fr  (Paris)
https://www.aumarchedeslices.com/la-creperie  (Rennes)
Infographics of crepes
Recipe: https://www.momes.net/recettes/desserts/crepes/la-recette-des-crepes-illustree-830704
Listicles:
Best creperies in Paris: https://www.doitinparis.com/fr/meilleures-creperies-paris-24096
Best creperies in Rennes (Brittany): https://rennes.maville.com/restaurants-bars/actualites/top-10-des-meilleures-creperies-de-rennes-44840
Videos
https://youtu.be/4x1uuLR3XHg  (Creperie – tiny – in paris)
https://youtu.be/oMLw0O7NuuQ  – Different folding style.
Street cart/bicycle crepes: https://youtu.be/zYTfdsIg13M
Au P’tit Grec (restaurant): https://youtu.be/l_Jvj-OioPY OR  https://youtu.be/Hl24C6sxP7E  OR https://youtu.be/vvPS7HNZ6P8
English: https://youtu.be/LEpk1u0WMag
La Chandeleur (holiday with crepes):
Infographic: https://www.aliceayel.com/french-the-natural-way-les-crepes-et-la-motivation/
Video: https://youtu.be/fKFaPfjOsJk  (Very understandable even for lower levels – includes cooking crepes and telling traditions.

Share your resources and ideas with the community below!

6 Comments

    • Kara Parker

      Agree the it’s best to have all French, but this is better than any fake one in my opinion. I know I’ve learned from seeing bilingual stuff in real life.

      Reply
    • Erin Juergens

      Wow Dawn, you gathered a lot of good resources! Merci!

      Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.